Sběračův průvodce po pražských sadech

Ať už máte rádi krajinu, ovocné stromy, atmosféru starých sadů, zašlé časy nebo jen hledáte cíl či záminku pro výlet do městské "přírody”, můžete se při plánování svých procházek inspirovat naším knižním průvodcem "Pražské ovocné sady" nebo prostřednictvím online medailonků, ve kterých naleznete stručný popis vybraných pražských sadů.

Knižní průvodce "Pražské ovocné sady"

Online medailonky pražských ovocných sadů

Co a jak – návod na použití medailonků

Rozsah i obsah jednotlivých karet se liší podle toho, kolik existuje dostupných informací k jednotlivým sadům a především podle atraktivity a “návštěvnického potenciálu” jejich blízkého okolí. Sady nabízí skrytá klidná zákoutí i daleké výhledy, některé budou vhodnější pro osoby s omezením pohybu, jiné ocení rodiny s dětmi. Do některých Vás bude táhnout zrající ovoce na konci léta, do jiných kvetoucí stepní kytky na jeho začátku.

S lokalizací sadu vám pomůže naše interaktivní ovocná mapa. Na kartě naleznete informaceme o napojení na turistické stezky a dostupnost MHD.

Pro osoby s omezením pohybu označují ikonky v záhlaví karty (kočárek, inv. vozík). Až na výjimky k sadům, nebo do sadů vedou nezpevněné cesty. Mějte na paměti, že na polních a lesních cestách bývá po dešti bláto a přístup se může pro osoby s omezením pohybu velmi ztížit. Tam, kde je to potřebné doplňuje ikonky slovní popis.

Stromy jako všechno živé rostou, stárnou a mění se v prach. Jejich počet i odrůdy v sadech se také mohou měnit. Na kartách proto uvádíme jen plánovaný cílový počet ovocných stromů – průběžně aktualizované informace o počtu, druhu a odrůdách stromů v jednotlivých sadech najdete pod odkazem na stránky konkrétního sadu na portálu praha-priroda.cz.

Mapky na jednotlivých kartách nabízí inspiraci ke krátkému výletu po sadech a zajímavostech v jejich blízkém okolí. Sady byly zakládány v původně venkovské, příměstské krajině a jsou povětšinou součástí atraktivních přírodních celků – chráněných území či přírodních parků. V jejich menší či větší blízkosti prochází značené turistické trasy či lokální naučné stezky. Vybírali jsme pro vás lokality i trasy tak, aby nabízely pestrou paletu výletů a zavedly Vás do rozmanitých koutů pražské krajiny.

…krajina je věc živá, proměnlivá – zasahují do ní developeři, občanské spolky, ouřady a další přírodní živly. Může se stát, že popis na našich kartách a realita “v terénu” se budou lišit, informace budou zastaralé, neúplné. Budeme rádi, pokud nás zpravíte o našich případných omylech i změnách v krajině a pomůžete nám tak průvodce vylepšovat a aktualizovat. Pokud máte pocit, že víte něco, co by v průvodci nemělo chybět, dejte nám vědět na team@na-ovoce.cz.