Šlapostroj – cyklodrtička pro 3 jezdce

Kdo šlape, ten moštuje!

Postavili jsme Šlapostroj, důmyslný cyklodrtič pro 3 jezdce, který nám na našich podzimních akcích usnadňuje proces moštování a mění ho v komunitní zábavu. Prvním zátěžovým testem prošel na letošní Ovocné slavnosti a teď se na zbytek podzimu a celou zimu vrátí do dílny, kde dostane vylepšené ježky, obuje nová šlapátka a projde několika dalšími úpravami, aby příští rok zvládl ještě víc ovoce i jezdců.

I když Šlapostroj už stojí, stále můžete přispívat na vyladění Šlapostroje pro další akce. Vaše příspěvky použijeme na průběžné vylepšování a zaplacení materiálu a práce potřebné na jeho opravy.

Co je to Šlapostroj

Šlapostroj je drtička pro 3 jezdce, kteří svým šlapáním roztočí rotační ježky a nastartují tak drcení. Jeho základ tvoří jemná dřevěná konstrukce se třemi nohami, třemi sedly, třemi páry šlapátek a prostorem pro nádobu drtiče uprostřed. Jakmile jezdec šlápne do pedálů, ježek se dá do pohybu a začne drtit. Rozemleté kusy jablek se budou shromažďovat pod strojem, odkud je můžeme průběžně odebírat a přemisťovat k lisu na moštování. Ježci se otáčí nezávisle na sobě a k jejich rozpohybování stačí vyvinout malou sílu, takže se na moštojízdu a kus řeči mohou u Šlapostroje stavit i křehké dámy a děti.

Až dodrtíme, stačí zakrýt dřevěný koš poklopem a máme stylové barové posezení pro koštování moštu.

Proč Šlapostroj?

V předešlých letech jsme moštovali s pomocí lisu a ruční nebo elektrické drtičky. Což znamenalo spoustu práce a málo moštu, protože jedna drtička drtila málo a druhá nám sklizeň jablek proměnila rovnou v pyré. Náš kamarád Honza, vášnivý opravář a konstruktér možného i nemožného, proto přišel s nápadem na Šlapostroj – komunitní velocipedický drtič ovoce. K jeho obsluze už nebudeme potřebovat partu siláků ani hlučný agregát, ale zapojíme návštěvníky slavnosti a moštování nám hned půjde rychleji a veseleji od ruky (a od nohy).

Pomůžete nám šlápnout do pedálů a rozjet komunitní moštování?

 

Podpořte výrobu šlapostroje

 

Za příspěvek na stavbu Šlapostroje děkujeme:

Edita Hornová, Aleš Steiner, Anna Strejcová, Eliška Klimentová, Jiří Pech, Šárka Nespěchalová, Alice Jirásková, Eva Šrailová, Jakub Razga, Mojmír Kopečný, Petr Mičan, Lenka Kubánková, Višnja Fryštacká, Petr Houška, Marek Navrátil, Peter Snadik, František Marčík, Tomáš Slivka, Krzysztof Urbaniec, Ivo Kubánek, Vladimír Kučera, Lucie Vogelová, Mirka Reifová, Tomáš Vintera, Jitka Nováková, Tereza Lišková, Renata Seberová, Jan Kvasnička, Martin Lípa, Ekologické centrum Meluzína RCAB, Lucie Trkalová

Než nastane podzim a čas moštování, můžete nasát atmosféru Ovocné slavnosti 2016 a 2017.

Jak to šlape

03/08/2017

Ovocná slavnost se chystá!

Loni jsme si při drcení a lisování jablečné úrody do podoby moštu pořádně protáhli bicepsy, tentokrát bude mít naše drtička šlapací pohon. Ovocná slavnost už se chystá a dorazí i náš Šlapostroj.

arrow
arrow
04/08/2017

5000 Kč, děkujeme!

Díky vám nám v naovocím prasátku na Šlapostroj přistálo už 5 000 Kč, děkujeme! Příští týden začínáme s výrobou a vy budete u toho. Sledujte náš FB!

 

11/08/2017

Stavíme Šlapostroj

Nářadí připravit, součástky shromáždit a jde se na věc!

arrow
arrow
14/08/2017

Už se to rýsuje!

Součástka k součástce a koš pro nádobu drtiče je na světě. Děkujeme všem přispěvatelům, kteří staví s námi!

24/08/2017

3 místa pro 3 jezdce

A je to! Základ pro druhou nejdůležitější část našeho Šlapostroje je na svém místě. Ruční a elektrický pohon nám letos nahradí tři zdatní jezdci svým šlapáním. Už zbývá jen přidat sedla a pedály a můžeme nasedat!

arrow
arrow
25/08/2017

30. září roztočíme drtící ježky

V klíčovském sadu už se špitá, že známe datum Ovocné slavnosti. A je to pravda! Zakroužkujte si v kalendářích datum 30. září. Projdeme se po sadu, ochutnáme klíčovská jablka, roztočíme drtící ježky zbrusu nového Šlapostroje a mošt poteče proudem. Těšíme se a zveme!

07/09/2017

Děkujeme nadesettisíckrát!

Další milník za námi a jsme zas o kus blíž našemu vysněnému Šlapostroji. Děkujeme nadesettisíckrát všem přispěvatelům!

arrow
arrow
10/09/2017

To jsou naši ostří hoši

Když už stavíme Šlapostroj, tak pěkně od píky. Tihle tři ostří hoši brzy zaujmou místo v srdci Šlapostroje a 30. září je otestujeme při drcení první várky klíčovských jablek. Pomůžete nám roztočit naše nové rotační ježky?

Ladíme, nezahálíme

Dotahujeme, povolujeme, seřizujeme. Šroubky, šlapky, sedla. Do první šlapojízdy zbývá 6 dní a do té doby musí být Šlapostroj v té nejlepší kondici. Přijďte s námi v sobotu moštovat Na Klíčov a vyzkoušet si náš vynález na vlastní nohy!

arrow
arrow
30/09/2017

3, 2, 1, jedem!

Je to tu! Ovocná slavnost a zároveň den, kdy si vyrobíme s pomocí Šlapostroje první várku moštu. Cyklodrtička je na svém místě, hrušky čekají a nám už chybí jen ti jezdci. Dorazte se projet na Šlapostroji!

01/10/2017

Děkujeme, byla to jízda!

Na včerejší Ovocné slavnosti padlo na mošt přes 30 přepravek hrušek a degustační hromádka klíčovských jablek. Děkujeme všem malým a velkým, kteří si přišli vyšlápnout na Šlapostroji, změřit sílu s našimi drtičkami a lisy a v rekordním čase nám pomoci proměnit v ten nejsladší mošt připravenou úrodu. Celou fotogalerii z klíčovské slavnosti najdete tady.

arrow
arrow
09/10/2017

Šlapostroj se vrací do dílny

Šlapostroj se na zbytek podzimu a celou zimu vrátí do dílny, kde dostane vylepšené ježky, obuje nová šlapátka a projde několika dalšími úpravami, aby příští rok zvládl ještě víc ovoce i jezdců. Na jeho tuning stále můžete přispívat. Těšíme se na moštovanou příští rok na podzim!

P.S.: Na fotce vidíte Honzu, autora nákresu i fyzické podoby Šlapostroje, který kromě výroby, testování a dodatečných úprav stíhal svůj vynález dolaďovat ještě v průběhu Ovocné slavnosti. Honzo, děkujeme, jsi náš hrdina!