Sad v Houslích

MAPA: ZDE

ROZLOHA: 0,9 ha

PŘÍSTUPNOST: kočárek, inv. vozík (za sucha, s doprovodem), kolo
Do sadu vede široká cesta s přírodním zpevněným povrchem, samotným sadem ležícím zčásti v prudkém svahu vedou příkré pěšiny.

DOSTUPNOST MHD: bus 160, 355 (zast. Lysolaje)

ZNAČENÉ TURISTICKÉ TRASY: modrá trasa ČKT (Dolní Šárka – Lysolaje – Housle – Nad Truhlářkou – Na mlýnku)

OVOCE KE SBĚRU: ano (jablka, třešně – málo)

ORIENTAČNÍ DÉLKA TRASY: 2 kmHISTORIE

Tradice ovocnářství sahá v obci Lysolaje až do
16. století. Na tehdejším území Lysolají (tehdy zahrnující i pozemky v Šáreckém údolí) bylo založeno celkem 94 větších či menších vinic. Většina z nich ovšem zanikla během třicetileté války.

Samotný sad (5) vznikl mnohem později – na místě jedné z pěti Lysolajských pískoven byl založen až na počátku 20. století,  v období, kdy dochází k ústupu pastvy hospodářských zvířat a pastviny jsou přeměňovány na sady a zalesňovány.

 

GEOGRAFIE

Sad leží ve střední části romantické rokle Housle, kterou bývalá pískovna rozšiřuje v hluboký uzavřený amfiteátr. Jeho západní část a prudké jižní svahy jsou osázeny ovocnými stromy, rovnější partie slouží jako pobytové rekreační louky.

 

VYUŽITÍ/AKTIVITY

Celá bývalá pískovna je klidné místo, mírně uzavřené před okolním světem. Často jej využívají rodiny s dětmi ke hrám a piknikům, stejně tak jako třídy místní mateřské školy. Každoročně se zde koná oblíbený jarní festival – Slavnost květů.

 

ZAJÍMAVOSTI V OKOLÍ

Při vyústění rokle leží kaple Panny Marie Sedmibolestné (3) a nově upravená Zázračná studánka. Pramen Lysojského potoka (4) je známý vodou s tradovanými léčivými účinky a v minulosti sloužil jako zdroj pitné vody pro celé Lysolaje. Kousek po proudu potoka je požární nádrž (1) upravená ke koupání a veřejná sauna (2) spravovaná Spolkem otužilců a zdravého saunování.

V samotném sadu i jeho blízkém okolí stojí několik pískovcových soch, které zde byly umístěny po jednom z pravidelných sochařských sympozionů.

Severozápadně od sadu leží Přírodní památka Housle s naučnou stezkou. V rokli je několik zajímavých geologických profilů a patrné zbytky přírodního divadla (6).

 

OVOCNÉ STROMY

Ke konci roku 2017 bylo v sadu zhruba sto stromů různých odrůd. Na ovoce těch nově vysazených si ale ještě budeme muset několik let počkat. Původní třešně a hrušně již téměř neplodí, zato dvě jabloně nabízí velmi chutná jablka. Mnohé z odrůd ze starší výsadby ale nechybí ani mezi nově vysazenými stromy, a tak si na srdcovkách třešní Kaštánky a Karešovy nebo na jablkách Ontario budete moci v lysolajském sadu Housle brzy opět pochutnat.

 


I ten, kdo je off-line, nás hravě strčí do kapsy

Karty ve formátu pdf si můžete vytisknout nebo stáhnout do mobilu a složit do kapsy :)