Klánovic zahrada

Je jaro. Pohodlně se uvelebte na zdejší lavičce. Za chvíli začíná koncert. V hlavní roli ptáci a žáby. A všímáte si rozkvetlé výzdoby? To vše pro vás připravila zdejší fauna a flora.

MAPA: ZDE

ROZLOHA: 0,7 ha

PŘÍSTUPNOST: přístupné s kočárkem, s invalidním vozíkem a pro cyklisty

DOSTUPNOST: vlaková zastávka Praha-Řeporyje

ZNAČENÉ TURISTICKÉ TRASY: Cyklostezka A12; naučná stezka Údolím Dalejského potoka

OVOCE KE SBĚRU: ano

ORIENTAČNÍ DÉLKA TRASY: 4 km

OVOCNÉ DRUHY A ODRŮDY:
Třešně:
staré stromy nejsou určené
Jabloně: staré stromy nejsou určené, z nových výsadeb se zde nachází: Blenheimská reneta, Panenské české
Hrušně: staré stromy nejsou určené, z nových výsadeb se zde nachází: Červencová, Solanka, Hardyho

KDY TO ZRAJE
Třešně:
konec května až červenec
Jabloně: konec srpna až říjen
Hrušně: konec srpna až říjenHISTORIE A SOUČASNOST

Historie zdejšího sadu (1) sahá hluboko do minulosti. Na starých mapách je zakreslen již v roce 1848, kdy patřil rodině Klánů. Ti jej vlastnili až do roku 2017. Poté se dostal do rukou magistrátu, který od roku 2018 pracuje na jeho obnově.

Postupně zde vzniká prostor pro procházky a rekreaci. Mladé ovocné stromy sílí a staré poskytují stín a úkryt mnoha organismům. U vyhloubených tůní se na jaře můžete zaposlouchat do žabího koncertu.

Navazující údolí Dalejského potoka pak ukrývá mnohá tajemství z historie naší planety. V lomu Mušlovka (5) můžete narazit na zkamenělé mušle.

 

ZAJÍMAVOSTI V SADU

Hlavaté vrby
Pravidelně seřezávané vrby mají v naší historii svou bohatou tradici. A nejen u nás, ale v celé Evropě. Jsou totiž spojeny s jedním z nejstarších řemesel, které je v původní podobě dochováno dodnes – s košíkářstvím. Každoročně můžeme na mnoha místech potkávat seřezávané hlavaté vrby, které produkují proutí. I ve zdejším sadu spatříte takto ošetřované vrby. Díky pravidelnému zmlazovacímu řezu mohou stromy žít celá staletí.

 

VYBRANÁ ODRŮDA

Hardyho
Tuto lahodnou podzimní máslovku můžete dnes najít v mnoha sadech a alejích podél cest. Je bezesporu jednou z nejrozšířenější starých odrůd. Byla vyšlechtěna na začátku 19. století ve Francii. Svou typickou skořicovou rzivostí a baculatostí ji snadno rozpoznáte. Sklízí se v polovině září a dozrává přibližně dva týdny poté. Ve sklepě se dá udržet téměř měsíc.

 

POPIS TRASY

Doporučujeme začít v Řeporyjích a vydat se rovnou do sadu (1). Pak se můžete napojit na naučnou stezku podél Dalejského potoka. Hned na začátku je zajímavá lávka (2) vedoucí pár metrů přímo nad potokem, z které lze pozorovat ryby pod sebou. Po chvíli minete skálu s názvem Placatá (3). Následně stezka pokračuje listnatým lesem. Cestou můžete pozorovat obnažené skály, které jsou zde ponechány po těžbě kamene. Lze se odklonit pěšinkami a podívat se na zarůstající lomy Mušlovka (5) a Černý lom (6). Naučnou stezku doprovází sochy jako například lehátko z topolu, které přímo vybízí k lenošení. Cesta nakonec vyústí mezi domy a dovede vás až k malému vlakovému nádraží Holyně (7).

 

KUDY DÁL

Pokud je pro vás trasa krátká, směle pokračujte naučnou stezkou dále až do Prokopského údolí. Výlet můžete zakončit na vlakové zastávce Praha-Hlubočepy. Nebo se před Prokopským údolím napojte na žlutou turistickou značku směrem k hradišti Butovice a dále na Hemrovy skály.

 


I ten, kdo je off-line, nás hravě strčí do kapsy

Karty ve formátu pdf si můžete vytisknout nebo stáhnout do mobilu a složit do kapsy :)