Únor, sušený po úmor

Slovní spojení "suchý únor" nepochybně znáte, ovšem tady už nasušeno máme!:) Je polovina zimy, čerstvé ovoce aby jeden pohledal, zato křížaly a sušené bylinky okupují police ve velkém. Co s nimi?

Sušené ovoce má mimořádnou trvanlivost. Je ideální pro dlouhodobé skladování a dokáže si uchovat uchovat vitamíny i cenné látky. Ale to už nejspíš všechno víte a možná i vaše sklenice pukající ve švech... Pojďme je vyprázdnit, protože nová sezóna je tu než bys řekl křížala!

Kulinářské využití křížal

  • Už jste zkusili HORKÉ NÁPOJE ze sušeného ovoce? Z křížal snadno připravíme voňavý čaj: sušené ovoce, rozinky, šípky, trnky, skořici (příp. jiné koření) zalejeme vroucí vodou, vylouhujeme a dochutíme medem, citronem nebo rumem. :)
  • Další super tip je ZAPÉKANÉ MÜSLI: Nasekané křížaly, ovesné vločky, jakékoliv oříšky nebo semínka, skořici a sůl smícháme s rozpuštěným máslem a medem a rozprostřeme na plech. Pečeme asi půl hodiny při 160°C dokřupava, mícháme. Pokud vlastníte speciální formičky, můžete si z podobných surovin připravit také DOMÁCÍ MÜSLI TYČINKY.
  • Vánoce už sice byly, ale NEPEČENÉ DEZERTY budou “k sežrání” i teď! Zkuste třeba super jednoduché Kuličky ze sušených jablek a lískových ořechů.
  • Velmi prostý, ale geniální dezert jsou také Křížaly máčené v čokoládě (tuto kombinaci doporučujeme vyzkoušet také s kandovanýma slupkama od pomerančů).
  • Sušené ovoce všeho druhu uplatníte ale i ve SLANÉ KUCHYNI – např. do nádivek, nebo do polévek, které si žádají sladší akcent. Fantastická je např. Fazolová nebo Zelná polévka se sušenými švestkami.

Použití sušených bylinek

  • Samozřejmostí jsou HORKÉ ČAJE, které zvláště v zimním období zmírní spoustu neduhů. Bylinky jsou ovšem trošičku nevyzpytatelné, proto si vždy pečlivě zjistěte, která se na co přesně používá a v jakém množství.
  • Sušené bylinky můžeme využít na přípravu DOMÁCÍ KOSMETIKY: přírodních vod na vlasy, pleťových vod, pleťových olejů a různých krémů.
  • Pro dobré usínání nám hezky poslouží voňavý POLŠTÁŘEK naplněný sušenými bylinkami, který zároveň hezky provoní ložnici.

 

Pokud vás proces sušení zajímá, každý rok pořádáme v rámci Jablkobraní WORKSHOP SUŠENÍ OVOCE. Časně ráno v Klíčovském sadu zažehneme místní dřevěnou sušárnu, kde nás lektorka seznámí s celým procesem sušení ovoce a poradí s uchováním i zpracováním křížal na zimu. Pro opravdové nadšence je tu také možnost přespání na dřevěné verandě sušárny, kde si můžete užít sušení od začátku až do konce a prožít nevšední romantickou noc přímo v sadu. Přidáte se?

 


Hodí se vám naše tipy? Přihlaste se k odběru sběračského newsletteru.