Vývoj mapovací aplikace

Mapa Na ovoce vzniká díky početné komunitě maperů a sběračů, která již pět let mapuje volně rostoucí ovocné stromy, keře a bylinky. Doufáme, že vám přináší nejen sladké plody zdarma, ale i radost z hledání, sdílení a příjemné chvíle na čerstvém vzduchu.

Mapovací aplikaci můžete zdrama používat jak na našem webu, tak na svých mobilních telefonech s AndroidemiOS, kde nechybí ani mód pro chvíle bez signálu a bez dat. Stačí následovat kompas a hledaný strom či keř zaručeně neminete.


Jak aplikace Na ovoce (ne)funguje

Možná jste hned po stažení narazili na problémy s funkčností mapy. Prosíme o trpělivost. Aktuálně pracujeme na nové verzi mapy a chystáme crowdfundingovou kampaň na její podporu, o které dáme brzy vědět. Věříme, že tento nutný restart přinese pozitivní změny ve vašem telefonu i ve vašem životě…

Nejde totiž zdaleka “jen” o ovoce, ale o celkový význam ovocných stromů v krajině a vztah k přírodě jako takové. Naučit se dívat, objevovat, vychutnávat, obdivovat, pečovat a sdílet.


Jak mapovat

…rychlé tipy pro používání aplikace

OBJEVUJTE
Vyrazte si natrhat čerstvé ovoce. Stačí si zakliknout, jaké stromy, bylinky a keře ve svém okolí hledáte a náš chytrý kompas vás k nim navede i v místech bez signálu a s vypnutým internetem.

PŘIDÁVEJTE
Pomozte nám zmapovat nevyužité přírodní zdroje. Objevy přidávejte rovnou z místa, kde stojíte. Každý zápis v mapě lze doplnit o poznámku a nově i o fotku (proto vás aplikace žáda o povolení přístupu k fotkám na vašem telefonu).


Etický kodex

Ikony stromů, keřů a bylinek uveřejněných na mapě Na Ovoce označují rostliny, které zde dle svého nejlepšího vědomí a svědomí vložili registrovaní uživatelé. Taktéž zde publikují některé veřejně správní orgány, právnické a soukromé osoby, které se chtějí podělit o své nevyužité ovocné zdroje.

Základní pravidla:

1. Primárně zjišťujeme, zda sběrem plodů neporušujeme žádná vlastnická práva.
2. Pečujeme nejen o stromy, ale i okolní přírodu a zvířata, která v ní žijí.
3. O své objevy se dělíme s ostatními uživateli.
4. Zapojujeme se do údržby a výsadby nových ovocných stromů.

PŘEČTI SI KODEX


Tak šel čas

Zájem o ovocnou mapu roste

Jaké jsou limity stávající podoby ovocné mapy, proč je nutné přijít s její obměnou a co obnáší její údržba? Rozhovorem s Ondrou Nejedlým, správcem mapy a administrátorem webu Na ovoce

PŘEČTI SI CELÝ ROZHOVOR

Vývoj mobilní aplikace

Na ovoce spustilo v roce 2015 novou mobilní aplikaci, která umožní vyhledávat a zadávat do otevřené mapy ovocné stromy ve volné krajině. Vývoj mobilní aplikace nám umožnili dárci v rámci crowdfundingové sbírky na serveru hithit.cz. Realizací aplikace jsme pověřili partu vývojářů z brněnské firmy Touch Art, která vytvořila verzi pro operační systémy Androi a iOS v rámci své probono aktivity.

PŘEČTI SI VÍCE O VÝVOJI