Nová aplikace umožní hledat na mapě ČR ovocné stromy
Iniciativa Na ovoce spouští novou aplikaci, která umožní vyhledávat a zadávat do otevřené mapy ovocné stromy ve volné krajině. Aplikace, která vznikla díky penězům z veřejné sbírky, doplní podobně zaměřený web spuštěný před rokem. Aplikace je k dispozici zdarma všem registrovaným uživatelům.
Vývoj aplikace “Na ovoce” umožnili dobrovolní dárci v rámci crowdfundingové sbírky na serveru hithit.cz. Loni na podzim darovali více než sto tisíc korun. Aplikaci vytvořil tým z vývojářské firmy Touch art v rámci své pro bono aktivity. Aplikace funguje pro operační systémy iOS a Android.
V současnosti je na webu www.na-ovoce.cz registrovaných přibližně tisíc uživatelů, takzvaných sběračů. Dohromady do mapy zanesli téměř deset tisíc značek – záznamů o výskytu ovocných stromů, keřů či bylin. Každý sběrač se svou registrací zavazuje plnit etický kodex sběrače zveřejněný na webu. Nově je možné do mapy vkládat také fotky stromů.
Spolek Na ovoce si klade za cíl pomocí moderních technologií a komunikačních prostředků obnovit zájem o ovocné stromy a sady v krajině. Vedle správy opendatové mapy organizuje volnočasové aktivity pro veřejnost – odborné přednášky, vycházky do starých sadů, ovocné slavnosti či dílny o zpracování ovoce. V následujících letech se v srdci Českého Středohoří chystá ve spolupráci se soukromým zemědělcem Danielem Pitkem, firmou F.H. Prager, vyrábějící cidry a mošty, a ovocnářskými odborníky realizovat genofondový sad celonárodního významu. Projekt je ve fázi zrodu.
Katka Kubánková, zakladatelka Na ovoce, k tomu říká: “Aplikace je pro nás dalším důležitým krokem, jak upozorňovat na osiřelé bohatství naší krajiny. Našim podporovatelům tak plníme slib, který jsme jim dali během veřejné sbírky. Věříme, že počet uživatelů a množství značek také naroste.”
František Marčík, mluvčí iniciativy Na ovoce, k tomu dodává: “Mapa Na ovoce je pro nás prostředkem, jak šířit osvětu o ovocných stromech a sadech. Česká krajina zarůstá, sady schnou a chřadnou. Je otázkou deseti, patnácti let, kdy většina z nich přestane plodit. Je na každém z nás, zda tomu budeme nečině přihlížet, anebo dáme ovocné krajině nový život.”
Roman Maštalíř, spoluzakladatel Touch Art, k tomu říká: “Na ovoce pro nás znamená něco navíc.Ne vždy se nám podaří pracovat na aplikaci, která je “od lidí, pro lidi”. Na aplikaci jsme pracovali s nadšením a budeme ji nadále vylepšovat tak dlouho, jak jen to bude možné. Věřím, že si najde svoje místo a uživatele i v dnešní záplavě Pokémonů.”