Novoroční bilancování aneb rozlučka s rokem 2020

Na stěnách našich domovů už zahnízdily nové kalendáře, což znamená jediné – další rok je za námi... A přestože ten loňský pořádně otřásl žebříčkem lidských hodnot a vůbec vším, co jsme doposud považovali za samozřejmost, pro Na ovoce bylo číslo 2020 nakonec překvapivě plodné. Urodilo se mnoho dobrého, pojďte si to s námi zrekapitulovat.

Ačkoliv se červnové Třešňobraní muselo obejít bez tradiční Ovocné slavnosti, přineslo rekordní účast okolo 5.000 sběračů… Dodnes lapeme po dechu úžasem a máme z vašeho zájmu obrovskou radost, zároveň ho však bereme jako velký závazek do budoucna. Mimochodem, společně se během pěti dnů samosběru podařilo zachránit celkem 1.018 kg třešní!

Jablkobraní v Klíčovských sadech prozářilo příchod podzimu… Kromě mimořádné atmosféry a mnoha litrů skvělého moštu přineslo i horkou novinku – hlavní město zde pro své obyvatele vybudovalo veřejnou sušárnu ovoce. První zážeh této dřevěné krásky doprovázelo přání, aby si brzy našla cestu ke každému z vás.

Mimo tyto veřejné akce jsme také zrealizovali novou podobu Naovocího eshopu, který nám dělá radost a doufáme, že vám co nejvíc usnadní orientaci a promění nákupy v potěšení.

Jarní lockdown nám také umožnil promyslet nové koncepce vzdělávacích seminářů, které jsou dostupné na eshopu v rámci naší Ovocné akademie – protože bez péče, neprospívá nikdo:). Workshopy na téma výsadby, řezu a množení ovocných stromů povedou zkušení lektoři a naučí vás, jak se nebát “říznout do živého”.

Dalším nováčkem jsou Jedlé procházky a kulinářské workshopy, představující Prahu očima sběrače. Díky naší skvělé lektorce se naučíte rozeznávat a používat mnohdy opomíjené rostliny, které oblaží všechny chuťové buňky a rozšíří vaše jedlé obzory.

Jestliže jste hodně netrpěliví a nemůžete se (stejně jako my) dočkat jara, můžete si zkrátit dlouhou chvíli nad cyklem rozhovorů s (Na)ovocem, který se taktéž zrodil v uplynulém roce a postupně vás prováděl jednotlivými měsíci… Zpovídali jak členy našeho týmu, tak všechny srdcové spolupracovníky a vzniklo velmi barvité čtení, plné obohacujících zajímavostí z ovocného světa.

Poslední radostí loňského roku je dokončení Průvodce pražskými sady. Tedy, abychom byli přesní, knížka zatím existuje pouze v datové podobě a momentálně si hledá svoji cestu na světlo světa, proto o ní zatím mluvíme jen šeptem. Ale už víme, že to bude láska:). A hoříme nedočkavostí, až vám ji budeme moct představit…

Mimo tato sezónní a nárazová potěšení jsme se věnovali také “našim” ovocným sadům, které potřebují pomocnou ruku i v čase pandemie…
Spolek Na ovoce nejsou jen kurzy, mapování a Slavnosti – od roku 2017 také pečujeme o tři pražské sady. Svatební sad na Suchdole manželů Trčkových, starou únětickou třešňovku a komunitní sad na Násirově náměstí v Modřanech. Během roku zajišťujeme našim svěřencům pravidelné zálivky, řezy stromků, biopostřiky proti škůdcům, opravy ochran mladých stromků a dosadbu uhynulých kusů. Starost o sady nicméně zahrnuje také údržbu travního porostu. S tím nám pomáhají ovečky-sekačky, které několikrát do roka spasou vysokou trávu a zároveň svým pohybem vytvářejí prostor pro vyklíčení květin a dalších rostlin. V našich sadech také pravidelně probíhá tzv. mozaiková seč – neboli šetrný a efektivní způsob, jak zajistit pestrost travního porostu a přilákat do sadu motýly. Naším cílem totiž je, aby tato místa plnila nejen funkci produkční, ale také kulturní a biotopovou, a vytvářela ideální podmínky pro druhovou rozmanitost rostlin a živočichů. Pokud máte chuť si o naší péči přečíst víc, koukněte na podrobnější článek ZDE.

Dovolte nám, abychom vám znovu ze srdce poděkovali za podporu a pozitivní ohlasy v loňském roce, protože bez vás by to nešlo. Váš zájem nás naplňuje radostí a dává nám energii k tomu, abychom v našich činnostem pokračovali, ať se za okny děje cokoliv. Jsme šťastní, že vás máme a těšíme se na další příjemná setkání pod ovocnými stromy a v roce 2021!

Vaše NO