Domácí voňavá ořechovka

Milí naovocí přátelé, samozřejmě dobře víme, že Svatý Ján je dávno pryč. Příroda je letos o něco "pozadu", vlašské ořechy mají ještě slupku měkkou, a tak je můžete využít na voňavou ořechovku. Věříme, že si tohle ořechové likérování užijete při výrobě i ochutnávání za dlouhých zimních večerů. Ořechovka vás určitě příjemně zahřeje, pomůže proti únavě i trudomyslnosti a zabojuje proti plísním, houbám a parazitům.

Na výrobu ořechového likéru se sbírají vlašáky ještě zelené, takové, jejichž skořápka ještě nění vyvinutá. Jsou to ty, které se dají snadno překrojit nožem. Můžete k nim pak přidat voňavé bylinky, které máte rái a třeba zrovna rostou kolem, nebo klasické voňavé koření.

Rovněž alkohol si vyberete podle sebe, a tak bude vaše ořechovka originální a neopakovatelná, jakou v obchodě určitě neseženet. A to je na tom přece nejlepší.

Než se dostaneme k samotnému receptu, jedno malé upozornění. Nezralé ořechy silně barví do černohněda. Už po týdnu bude sklenice s ořechy v alkoholu vypadat, že v ní máte vyjetý motorový olej. Je to v pořádku, nenechejte se tím odradit.

Domácí ořechovka s medem

Příprava:

nakládání 15 min + macerace v alkoholu min. 2 měsíce + dokončení likéru 30 min

Vybavení:

velká sklenice; na dokončení: cedník, případně plátno, trychtýř, lahve na hotový likér

Suroviny:

Nakládání do alkoholu

  • zelené vlašské ořechy
  • vysokoprocentní alkohol: rum, vodka nebo domácí pálenka
  • celá skořice, hřebíček, kůra z bio citrusů apod (nemusí být)

Dokončení likéru

  • voňavé koření např. celá skořice, hřebíček, kůru bio citrusů, kdoulovce, bylinky, čerstvý zázvor
    med

Postup:

Natrhejte nezralé vlašské ořechy, omyjte je a nakrájejte na plátky nebo menší kusy.

Dejte je do sklenice, případně přidejte voňavé koření. V této fázi není nutné, ořechovku budeme ochucovat později.

Zalijte alkoholem tak, aby ořechy i koření byly uplně ponořené pod hladinou, jen tak se vyhnete plísni.

Zašroubujte víčkem nebo zakryjte talířkem a dejte na slunné místo macerovat min. 2 měsíce. Kontrolujte, zda je vše stále ponořené, případně promíchejte.

Po 2 měsících můžete likér dokončit. S tímhle krokem spěchat nemusíte, můžete si ho nechat třeba na dlouhé zimní večery.

Tmavý ořechový alkohol opatrně přeceďte přes hustý cedník nebo plátno do čisté sklenice. Ořechny vyhoďte. Pozor, vše hodně barví.

V hrnci svařte vodu s pořádnou dávkou vybraného koření. Doporučujeme, aby výsledného odvaru byla max. 1/4 slitého alkoholu. Odvar přeceďte a nechte trochu vystydnout. Pak v něm rozpusťte med. Čím více ho dáte, tím bude likér sladší.

Kořeněný medový odvar pak přelijte k přeceděnému alkoholu a důkladně promíchejte. Ochutnejte a případně dochuťe dalším medem nebo odvar z koření. Hotový likér přelijte do lahví a skladujte v temnu při pokojové teplotě. Užívejte v malých dávkách.

O lektorovi

{{ bro_.title }}

Denisa Šimlová

Vášnivá sběračka jedlých darů přírody a nadšená kuchařka experimentátorka. Věří v opravdové domácí jídlo, kvašení, klíčení, zavařování a divoké bylinky. Pořádá kurzy kvašení a klíčení. Píše blog Divoženka v kuchyni.