Tvarohová pomazánka s jarními bylinkami

Ty nejjednodušší věci bývají často nejlepší a my na ně možná právě proto zapomínáme. Pojďme se dneska vrátit do dětských let a společně si připravit tvarohovou pomazánku s jedlými jarními bylinkami, které si sami nasbíráte.

Tahle pomazánka je velmi vděčná: rychle hotová, nesmírně variabilní a zvládnou ji připravit (a taky nazdobit) i menší děti. Vychutnat si ji pak můžete třeba na čerstvém chlebu nebo jako my na pečených bramborách. Slibujeme, že si pochutnáte.

Věříme, že každá další příležitost být venku v tom krásném jaru se počítá. Navíc jsou volně rostoucí jedlé rostliny plné vitamínu a minerálů, více než ty pěstované, a nemusíte pro ně do obchodu.

A jaké že jedlé rostliny můžete použít?
V dubnu je paleta jedlých rostlin široká a vaše pomazánka tak může být pokaždé trochu jiná. Jako první se o slovo hlásí rodina česneků: divoká pažitka, česnek podivný i módní medvědí. Pokračovat můžeme mladými hluchavkami, bršlicí, ptačincem, česnáčkem nebo třeba šťovíkem.

Na konec byste neměli zapomenout na jedlé květy v čele se sedmikráskami a fialakami, do pomazánky nebo na ozdobu. Doufám, že se vám už sbíhají sliny, jdeme na to.

Tvarohová pomazánka s jarními bylinkami

Příprava:

15 minut

Suroviny:

  • tvaroh, jakýkoliv, tučnější je chutnější
  • 1 PL olivového oleje
  • 2 špetky soli
  • 1–2 hrsti čestvých jarních bylinek (viz výše)
  • 1/2 stroužku česneku (dle druhu bylinek)
  • trochu citrónové šťávy (volitelné)

Postup:

Nasbírané bylinky proberte, omyjte a nasekejte na jemno. Květy můžete nechat vcelku. Pokud je tvaroh hodně hustý, můžete ho trochu zředit vodou. Přidejte všechny ingredience a pořádně promíchejte. Jestli se vám nepodařilo nasbírat bylinky s chutí česneku (divoké česneky, česnáček), můžete doplnit najemnou nastrouhaným česnekem klasickým. Pomazánku ochutnejte a případně dosolte nebo okyselte.

Můžete podávat ihned nebo nechat uležet, aby se chutě lépe propojily. Pomazánka je výborná na pečivo a krásně doplňuje pečené brambory nebo jinou pečenou zeleninu.

 

O lektorovi

{{ bro_.title }}

Denisa Šimlová

Vášnivá sběračka jedlých darů přírody a nadšená kuchařka experimentátorka. Věří v opravdové domácí jídlo, kvašení, klíčení, zavařování a divoké bylinky. Pořádá kurzy kvašení a klíčení. Píše blog Divoženka v kuchyni.