Klíčovské sady po šesté aneb jak jsme vítali podzim

Podzim už se definitivně přihlásil o slovo, ale vzpomínky na letošní Ovocnou slavnost zůstávají prozářené sluncem... Pojďte s námi u horkého čaje zavzpomínat na poslední střípky léta v sadu Na Klíčově!

V sobotu 19. 9. 2020 vysočanský sad znovu slavnostně přivítal všechny návštěvníky, kteří toužili zažít skrytou oázu uprostřed Prahy jinak. Ti přicházeli od samého rána vyzbrojeni dobrou náladou a obrovským odhodláním, se kterým se pustili do samosběru jablek a moštování. A nutno dodat, že letošní mošt byl opravdu skvostný!

Jak by taky ne, když celý proces výroby doprovázela živá hudba v podání skvělého kletzmer tria Půdorys psa. Nicméně vedle této “sladké práce” na všechny čekalo mnoho jiných příležitostí, jak si odpočinout a zpestřit den…

Kdo zrovna neměl v ruce žebřík, pivo, buchtu nebo špekáček, mohl popadnout nůž a zůčastnit se opojného marmelového workshopu Míši Davidové. Cyklus přednášek pak zahájila Iva Kučerová, která nám představila zbrusu novou sušárnu ovoce. První zážeh této dřevěné krásky doprovázelo velké přání, aby si jakožto nový symbol Klíčova brzy našla cestu k široké veřejnosti…

Zasvěcení do tajů kvašení a pálení ovoce se již tradičně ujal srdcový palírník Ondra Kopička, který své povídání doplnil o voňavé ochutnávky. A degustovalo se také během zajímavé přednášky o tradičních ovocných odrůdách, za níž vděčíme pomologovi Zdeňkovi Buzkovi.

Na své si ale přišly i děti! Entomolog Karel Chobot jim napínavou formou představil život v říši hmyzu, který neodmyslitelně patří ke všem sadům… Interaktivní pohádka Deset-dvacet-sova! v podání Adama Krátkého rozesmála nejeden dětský obličej a nesmíme zapomenout také na výtvarné dílny s Modrou liškou, kde během celého dne vznikaly nevšední krmítka pro ptáčky a jablečné “string art” obrázky.


Co dodat závěrem… Snad jen jedno velké DÍKY! Děkujeme za každé sebrané jablíčko a děkujeme každému, kdo svou přítomností pomohl vytvořit tak úžasnou atmosféru… K té samozřejmě přispěli i všichni naši štědří sponzoři, bez kterých bychom se neobešli – jmenovitě patří náš vděk Magistrátu hlavního města Prahy a Prahy 9, dále pivovaru Beznoska a všem šikovným dobrovolníkům z týmu! Velkou poklonu rovněž skládáme vynikajícímu fotografovi Richardovi Hodonickému, jehož zásluhou zůstanou tyhle mimořádné okamžiky zvěčněné… Tak na viděnou zase příští rok, přátelé!:)

Prohlédněte si celou fotogalerii.