Voňavý a léčivý bezový ocet

Máte rádi vůni bezových květů? Díky octu si ji můžete uchovat až do příští bezové sezóny. Ovoňený ocet využijete v kuchyni, kosmetice i jako přírodní medicínu. Pojďte na to, než nám všechny bezy odkvetou!

Ačkoliv keře černého bezu můžete potkat téměř všude, lidé si jich často všimnou teprve, až se obalí krásnými bílými květy. Právě díky těmto voňavým květům se bez těší velké oblibě. Dříve si je lidé vážili hlavně pro jejich léčivé účinky. V dnešní době oceňují spíše jeho chuť a vůni v sirupech nebo jemně fermentovaných nápojích.

My pro vás máme bezové použití méně známé, zato snadné a neskutečně voňavé. Můžete si s námi vyrobit bezový ocet či přesněji bezové květy macerované v octu. Výsledný bezem ovoněvý ocet se uplatní v kuchyni např. na pečení ovoce nebo do salátových zálivek a domácí kosmetice třeba na oplach vlasů. Můžete jej také použít při nachlazení a horečkách nebo bolestech svalů.

 

Bezový ocet

Příprava:

10 minut (nakládání do octa) + pravidelné míchání + 10 min (cezení)
Čas na sběr květů není započítán.

Suroviny:

  • květy černého bezu
  • ocet – nejlépe nepasterizovaný

Vybavení:

  • sklenice
  • utěrka
  • gumička

Postup:

Za slunného počasí si na čistém místě nasbírejte tak akorát rozkvetlá květenství černého bezu. Kvítky rozvinuté, se žlutým pylem a zatím na stonku pěkně držící. Potřebuje jich tolik, aby se vám pohodlně vešli do sklenice, kterou jste si vybrali.

Květy dejte do sklenice a zalijte vybraným octem tak, aby byly ponořené. Nejlepší ocet je ten domácí nepasterizovaný, službu vám udělá (a vůni zachová) i ten nejobyčejnější lihový.

Sklenici zakryjte utěrkou nebo gázou a zajistěte gumičkou. Dejte na slunné místo, třeba parapet, a nechte 14 dní macerovat. Květy budou vyplavávat, a tak je potřeba je denně promíchat, aby vám nezplesnivěly.

Při použití nepasterizovaného octa se na hladině může vytvořit nová octová blána (jako třeba tady na špendlíkovém octu. Hotový ocet přeceďte přes plátno a uchovávejte v temnu ve skleněných lahvích.

 

 

O lektorovi

{{ bro_.title }}

Denisa Šimlová

Vášnivá sběračka jedlých darů přírody a nadšená kuchařka experimentátorka. Věří v opravdové domácí jídlo, kvašení, klíčení, zavařování a divoké bylinky. Pořádá kurzy kvašení a klíčení. Píše blog Divoženka v kuchyni.