Velikonoční omeleta – užijte si jaro na talíři

Zelené bylinky a vajíčka odjakživa patří k symbolům Velikonoc... Vejce jako počátek života a vzkříšení, bylinky jako poslové jara, první divoká zelenina po dlouhé zimě. Naši předkové si je tradičně vychutnávali ve velikonoční nádivce, my jsme si je dovolili spojit do lahodné omelety. Doufáme, že si ji zamilujete.

Tahle omeleta je výtečná teplá i studená. Její příprava je snadná a dá se do ní nenápadně schovat velká spousta jarních bylinek, které všude kolem rostou a jsou právě plné síly. Bylinky jsou doplněné sladkou zeleninou, a tak osloví i ty, kteří na někdy výrazné chutě planých rostlin nejsou zvyklí.

Omeletu si ještě můžete dozdobit jedlými květy, a tak si doslova vizuálně i chuťově užít jaro na talíři. Navíc můžete do sběru bylinek a květů snadno zapojit i děti, které takovéhle jedlé objevování velmi baví. Společně pak můžete obdivovat tu jedlou hojnost a představovat si, jakou radost asi z těchto jarních darů měli naši předkové.

 

Jaké bylinky a květy můžeme na omeletu použít?

Příroda nám teď nabízí neuvěřitelné množství mladých jedlých rostlin a výhonků. Určitě rostou i u vás a některé bezpečně poznáte: kopřiva, hluchavky, bršlice kozí noha, ptačinec žabinec, česnek medvědí, česnek podivný, řebříček, česnáček, popenec, svízel, pampeliškové listy, česnek viniční neboli divoká pažitka, kerblík, javorové klíčky, pupeny a mladé lístky lípy, šťovík, jitrocel, denivky…

Z květů na vás venku čekají fialky, sedmikrásky, pampelišky, květy kdoulovců, javorů a postupně přibývající květy ovocných stromů.

Velikonoční omeleta s jarními bylinkami

Porce: pro 4 osoby jako hlavní jídlo s přílohou
Příprava: 35 minut

Čas na sběr bylinek a květů a jejich případné mytí není započítán.

 

Suroviny:

  • 4 – 6 cibulí, pokrájených nahrubo
  • 4 mrkve nebo pastiňáky, nahrubo nastrouhané nebo pokrájené na kostky či půlkolečka
  • 6 – 8 vajec od šťastných slepic
  • 2 a více plných hrstí sezónních divokých bylinek a jedlých květů, nejlépe v kombinaci, nahrubo nasekané nožem
  • hrst jedlých květů na ozdobu omelety (volitelné)
  • olej
  • špetka římského kmínu (volitelné)
  • špetka kurkumy pro krásnou barvu (volitelné)
  • sůl a pepř

 

Postup:

Cibuli osmahneme na dostatečném množství oleje dozlatova, trvá to přibližně 15 minut. Osolíme. Zatímco nám bude cibule zlátnout, připravíme si další zeleninu. Mrkev či pastiňák nastrouháme nahrubo nebo pokrájíme na půlkolečka a přidáme k cibuli.

Než bude zelenina hotová, očistíme, případně omyjeme bylinky. Městské byliny myjeme raději vždy. Osušíme v utěrce nebo odstředivce na salát. Nasekáme velkým nožem nahrubo. Při použití kopřiv doporučuju rukavice, na sběr i krájení.

Do větší mísy rozklepneme vajíčka, osolíme, opepříme a případně jemně okořeníme římským kmínem. Chceme-li mít omeletu sytě žlutou a taky zdravější, přidáme špetku kurkumy. Prošleháme vidličkou a přidáme nasekané bylinky.

Osmahnutou zeleninu přesuneme do mísy k vajíčkům a bylinkám a promícháme. Pánev dáme zpět na plotnu, pokud je suchá, přidáme trochu oleje. Směs vlijeme na horkou pánev a urovnáme klepáním nebo vařečkou. Ozdobíme jedlými květy. Opékáme na středním plameni s pokličkou, příp. pečeme v troubě, minimálně 10 minut.

Omeleta je hotová, když se dá snadno oddělit od pánvičky a její střed je pevný. Můžeme ji krájet rovnou na pánvi nebo celou přesunout na velký talíř nebo prkénko a servírovat. Podáváme samotnou, s chlebem nebo třeba rýží s jáhlami.

Dobrou chuť a ať vám jarní byliny předají kus své síly!

 

O lektorovi

{{ bro_.title }}

Denisa Šimlová

Vášnivá sběračka jedlých darů přírody a nadšená kuchařka experimentátorka. Věří v opravdové domácí jídlo, kvašení, klíčení, zavařování a divoké bylinky. Pořádá kurzy kvašení a klíčení. Píše blog Divoženka v kuchyni.