Sláva přemrzlé mišpuli

Ačkoliv se naše příroda už uložila k zimnímu spánku, venku na nás ještě jeden ovocný strom plný plodů čeká: mišpule. Pojďte se s tímhle tradičním ovocem s exotickou chutí seznámit.

Mišpule německá (mespilus germanica) je nenáročný opadavý ovocný strom nebo keř, který pochází z Orientu. Má krásné bílé květy, podobné jabloňovým, a dlouhé oválné listy. Své druhové jméno německá dostala omylem díky tomu, že byla v Evropě ke kulinářským i léčivým účinkům vysazována už před tisíci lety a v Německu byla považována za místní.

Mišpule bývala až do 19. století oblíbená i na našem úžení. Můžeme jí najít místy zplanělou nebo ve starých zámeckých zahradách. Díky zájmu o staré odrůdy a neobvyklé ovoce se pomalu vrací na výsluní. Podívejte se na naši ovocnou mapu, možná roste i ve vašem okolí.

Zvláštní plody mišpule, hnědozelené až hnědé chlupaté malvice, mohou na první pohled odradit. Jsou ale chutné a velmi zdravé. Používají se syrové i sušené a často se z nich vyrábějí marmelády, džemy, rosoly, sirupy i alkoholické nápoje.

Skvělou vlastností mišpule je, že její hojné plody vydrží na stromech dlouho do zimy. Představte si ten zázrak, jak si na zasněžené zahradě pochutnáváte na čerstvě utržené mišpuli. Prosinec je ideální dobou na jejich ochutnání, tu správnou měkkou konzistenci a chuť mají totiž až po přemrznutí.

Čerstvé mišpulové pyré si můžete snadno vymáčknout rovnou do pusy nebo zpracovat na kaši podobně jako přemrzlé šípky. Semínka jsou poměrně velká a hladká, a tak se dají snadno vyplivnout. Plody mišpule mají sladkokyselou, exoticky zajímavou chuť. Věříme, že si její chuť zamilujete stejně jako my.

O lektorovi

{{ bro_.title }}

Denisa Šimlová

Vášnivá sběračka jedlých darů přírody a nadšená kuchařka experimentátorka. Věří v opravdové domácí jídlo, kvašení, klíčení, zavařování a divoké bylinky. Pořádá kurzy kvašení a klíčení. Píše blog Divoženka v kuchyni.