Čtvrtá Ovocná slavnost

V půlce září ožily sady na Klíčově Ovocnou slavností. Česali jsme, moštovali a poznávali ovoce ze zdejšího sadu i mimo něj. A přijel i Šlapostroj! Připomeňte si s námi letošní ovocné slavení.

Počasí nám letos na Ovocné slavnosti přálo a úroda také. Větve ovocných stromů se prohýbaly pod váhou sladkých plodů, slunce svítilo a nás čekal nabitý program. Samotné slavnosti předcházely 3 dny veřejného samosběru, kdy si mohl kdokoliv, kdo do sadu zavítal, zapůjčit naše žebříky a česáčky a načesat si místního ovoce, co hrdlo řáčí.

V sobotu Na Klíčově propukla tradiční Ovocná slavnost, jak ji znáte. Vyslechli jsme si povídání o tamních sadech od Denisy Hladovcové, Zdeněk Buzek a Ondra Dovala nám vyprávěli o starých odrůdách a řezu stromů, provedli nás sadem a ukázali, jaké odrůdy můžeme v klíčovském sadu vidět a ochutnat. Odpoledne se zájemci o pálení ovoce dozvěděli od Ondy Kopičky z Winepunk tipy pro paličské začátky a došlo i na ochutnávku.

Pro menší milovníky ovoce jsme připravili divadélko a tvořivé dílničky, kterými letos byla plstící dílna a výrobna na pytlíčky na křížaly.

Celý den probíhal sběr ovoce a moštování a tak jsme česali, krájeli, drtili velké kusy jablek na Šlapostroji a protahovali svaly na ručních lisech, ze kterých tekla sladká ovocná šťáva proudem. A kdo měl chuť, mohl si zkusit v sadu uvařit se Štěpánkou Holcmanovou marmeládu.

Díky všem, kdo dorazili na Klíčov loučit se s létem a odhalovat s námi tajemství tamního sadu a starých odrůd ovoce i jeho zpracování. Bylo nám s vámi blaze. Děkujeme Magistrátu hl. m. Prahy a Městské části Praha 9 za finanční podporu. Velký dík posíláme také spolupořadatelům z AMPI, našim úžasným lektorům (Denisa Hladovcová, Štěpánka Holcmanová z cidonio.cz, Zdeněk Buzek, Ondra Dovala, Ondra Kopička z WINEPUNK), hudebnímu uskupení Der Šenster Gob, Minipivovaru Beznoska Prosek, Bistro Jídlonosič za nejlepší barmské kari a F. H. Prager a Cidrerii Kliment za to nejlepší perlivé ovoce. Těšíme se za rok zase na Klíčově!