Jak jsme slavili a sázeli na Násirově náměstí

Letos jsme se poprvé rozhodli pojmout naše ovocné slavení i komunitně. Druhá podzimní slavnost připadla na 21. 10. 2017 a dostala dodatek „sousedská“. Nejen kvůli plánovanému sousedskému pikniku, ale hlavně proto, že jsme chtěli do dění v sadu na Násirově náměstí zapojit obyvatele Modřan a dát jim příležitost zasadit si v Praze svůj vlastní strom.

V září jsme otevřeli možnost adopce stromků určených k výsadbě. Celkem bylo k mání 15 kousků – 13 hrušní a 2 třešně, které v sadu na Násirově náměstí krásně zpestřily jen pár let starou výsadbu 15 jabloní starých odrůd. Z řad starých odrůd jsme vybírali i my a tak do modřanského sadu přibyly třešně Kaštánka a Napoleonova a hrušně Hardyho, Merodovy, Charneuské, Muškatelky turecké, Pastornice či Madame Verté. Zkrátka samé krásné stromy s výbornými plody, na nichž si díky jedné říjnové sobotě budou moci jednou pochutnávat uprostřed velkoměsta naše děti, jejich děti a snad i děti jejich dětí. :)

Výsadba byla hlavním bodem našeho sobotního programu. Zasazení prvního stromu se ujal náš Tomáš se svými pomocníky a společně adoptivním rodičům stromků ukázali, jak stromek zasadit, připravit závlahovou jámu a vyrobit okolo něj ukázkovou ochranu. Pak už se stačilo jen přihlásit o svůj stromek, vybrat si jámu a mohlo se začít sázet. Nářadí a listů s návody na výsadbu se chopili malí i velcí, jednotlivci, páry i celé rodiny. Jeden ze stromků si adoptovali a za společného veselí zasadili i modřanští skauti.

Výsadbové jámy za nás sice vykopal bagr, ale při zatloukání přes 2 m vysokých kůlů jsme se pěkně zapotili. V nouzi či při nedostatku sil mohli zasáhnout naši šikovní a fyzicky zdatní dobrovolníci. Chuť zasadit si stromek do posledního kořínku vlastníma rukama však byla u všech sazečů větší.

Okolo třetí hodiny už si všechny stromky lebedily na svých místech, zalité, zamulčované, v obklopení konstrukce z kůlů a pletiva, která jim bude v nejbližších několika letech poskytovat ochranu a oporu. Každá ochrana navíc ponese tabulku s názvem odrůdy a jménem svého patrona.

Kdo zrovna nesázel, mohl si na slavnosti pochutnat na dobrotách, kterými návštěvníci přispěli do sousedského pikniku nebo se zahřát čajem a svařákem. Celý den zároveň probíhaly ve spodní části sadu tvořivé dílničky pro děti s ekologickými tiskátky z jablek a brambor. :) 

Vysazeným stromkům jsme připíjeli na zdraví společně vyrobeným jablečným moštem. Počasí nám opět přálo, proto ze sadu nikdo příliš nespěchal a oddávali jsme se kochání čerstvě vysazenými stromy, posedávání u ohniště nad opékajícími se špekáčky a poslechu našeho milého hudebního uskupení Chasa, které míváte možnost slýchat na Ovocné slavnosti v klíčovských sadech.

Děkujeme všem, kdo si v sobotu našli cestu na Sousedskou ovocnou slavnost na Násirově náměstí. Věříme, že jsme se nesetkali naposledy. Na jaře se do sadu vrátíme s prvním z řady workshopů a na další se můžete těšit zase na podzim. Tak na jaře, přátelé!

P. S.: Víkendovou vichřici ustály všechny stromky i jejich ochrany zcela bez újmy. Bezpochyb hlavně díky tomu, s jakou láskou a péčí byly zasazeny. :)

Prohlédněte si celou fotogalerii.


Akce proběhla díky finanční podpoře Hlavního města Prahy a materiální podpoře společnosti Veracomp. Děkujeme také Skautům z Modřan za výpomoc v den akce.