Ovocná slavnost potřetí a Šlapostroj konečně na scéně

Letos jsme do třetice všeho ovocného oslavili příchod podzimu v klíčovském sadu na dosah industriálních Vysočan. Ovocná slavnost vyšla na poslední zářijový den. Počasí nám nadmíru přálo a i přes malou úrodu, která se nevyhnula ani Klíčovu, se zářijová sobota vyvedla ukázkově. Malý fotoreport budiž důkazem.

Pravidelným návštěvníkům našich akcí není klíčovský sad neznámý. Kdo se v něm ocitl poprvé nebo chtěl zjistit, jak obnova sadu postoupila za poslední rok, si mohl poslechnout vyprávění o Aleše Rudla z projektu Pražské stromy. Po poledni se slova ujal Roman Chaloupka a vzal nás na výlet do historie i současnosti starých odrůd a přinesl s sebou spoustu krásných exemplářů jejich plodů na ukázku.

Kdo dostal chuť hned si nějaký ten strom staré odrůdy vysadit, mohl s Ondrou Dovalou na workshopu o řezu stromů zjistit, jaký řez, kdy (a jestli vůbec) svému budoucímu stromu dopřát.

Ani tentokrát nechyběl marmeládkový workshop s Míšou Naumecovou. A jelikož jsme měli přepravky plné hrušek, vařila se hrušková. Mňam! Další druhy marmelád a sirupů přímo ze své kuchyně přivezla Míša k zakoupení.

Moštování letos proběhlo ve velkém stylu – se Šlapostrojem. Na komunitní velocipedické drtičce pracoval náš kamarád Honza celý srpen a právě Ovocná slavnost byla první příležitostí, kdy jste si ji mohli prohlédnout v celé kráse, vyhoupnout se do sedla a vyzkoušet si, jak se vyrábí mošt s pomocí Šlapostroje. Ačkoliv byly k dispozici i manuální drtičky, většinu hruškové úrody jsme společně nadrtili na Šlapostroji. Děkujeme všem, kteří té příležitosti využili a dali nám zpětnou vazbu. Šlapostroj se na zbytek podzimu a celou zimu vrátí do dílny, kde dostane odolnější ježky, nová šlapátka a projde několika úpravami, aby příští rok zvládl ještě víc ovoce a jezdců. Na další vývoj Šlapostroje můžete přispět na Darujme.

V programu jsme během dne nezapomněli ani na nejmenší. Dopoledne se v našem improvizovaném sadovém divadýlku hrálo O jabloňovém skřítku a odpoledne jsme se dozvěděli Jak se medvěd učil včelařit. Celým dnem nás doprovázely veselé písně uskupení Chasa.

Děkujeme všem ovocemilným návštěvníkům za účast. Moštu zdar a zase za rok na Klíčově!

Prohlédněte si celou fotogalerii.


Akci Ovocná slavnost v klíčovských sadech pořádá spolek Na ovoce ve spolupráci s Asociací místních potravinových iniciativ.

Projekt podpořili Hlavní město Praha a Praha 9.

Za podporu děkujeme firmě Veracomp, jablářství F.H.Prager a studiu bike Jan.

Za fotografie děkujeme Vláďovi Kučerovi.