Ovocná slavnost Na Klíčově

KDY: sobota 30. 9. 2017 / od 10.00
KDE: Sady Na Klíčově (autobusová zastávka Klíčov)
PRO KOHO: pro všechny milovníky ovoce
VSTUPNÉ: dobrovolné

V sobotu 30. záři opět ožije sad Na Klíčově Ovocnou slavností. Nebude chybět tradiční moštování jablek, komentovaná procházka po sadu ani série workshopů a seminářů, které prozradí, jak pečovat o ovocné stromy a zpracovávat ovoce. O zábavu mezi jednotlivými přednáškami se postarají hudební vystoupení a děti zabaví tvořivé dílničky a divadelní představení. Zlatým hřebem slavnosti pak bude představení Šlapostroje – šlapací drtičky, kterou pořadatelé vymysleli a nechali sestrojit speciálně pro moštovací akce v pražských sadech. V průběhu celého dne budou k dispozici nejen ovocné pochutiny, den v sadu zakončí opékání špekáčků. Třetí ročník slavnosti pořádá iniciativa Na ovoce spolu s Asociací místních potravinových iniciativ za finanční podpory Městské části Praha 9 a Hlavního města Prahy.


Program slavnosti

POVÍDÁNÍ

O klíčovských sadech / Aleš Rudl / 11.00
O klícovském biokoridoru / Aleš Rudl / 15hod
O starých odrudách / Roman Chaloupka / 13.30
O zpracování ovoce / Jáchym Kliment (cidrerie.cz) / 12.00

WORKSHOPY

Sběr ovoce a moštování / celý den
Řez ovocných stromu / Ondra Dovala / 14.15
Výroba marmelád / Míša Neumecová (marmeladka.cz) / 13.00

SPECIÁL PRO DĚTI

Divadlo O jabloňovém skřítku / 10.30
Divadlo Jak se medvěd učil včelařit / 14.00
Výroba etiket na mošty / celý den
Výroba masek / celý den
Stopovačka / celý den

HUDBA

Der Šenster Gob / celý den

JÍDLO A PITÍ

Na hlad a na zahřátí / celý den

O klíčovském sadu

Vysočanský sad Na Klíčově patří mezi veřejné ovocné sady v majetku Hlavního města Prahy a lze v něm najít nejen odpočinek v zeleni, ale i rozmanité a často chráněné živočichy a také dobré a zdravé ovoce. Původně se rozprostíral na ploše více než 40 hektarů. S proměnou krajiny, rozvojem silnic a zahrádkářských kolonií se rozloha vysokokmenného sadu snížila až na méně než polovinu původní velikosti. V roce 2005 se začalo pracovat na obnově území o velikosti 5,5 hektarů a tato plocha se každým rokem nadále zvětšuje.

Péče o Klíčovský sad probíhá po celý rok. Od kosení, přes pravidelné řezy stromů až po výsadbu nových stromů starých odrůd, které jsou historicky vázané na Prahu. Díky tomu dnes Klíčovský sad nabízí velkou pestrost – ve vlhčí části najdeme hrušně a jabloně, v sušší byly vysazeny meruňky, slivoně a třešně. Výsadba se navíc neomezuje jen na jednu odrůdu, ale například jen jabloní se v sadu nachází 23 odrůd. S ohledem na ekologický význam sadu a ochranu místní fauny i flóry zahrnuje obnova sadu krom jiného také budování tůní napájených z Klíčovského potoka.

Prohlédněte si fotogalerie z loňské ovocné slavnosti ZDE.


Ovocnou slavnost podpořili:
Hlavní město Praha, Městská část Praha 9